chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

Find the length of side ab, give your answer to 1 decimal place 62 and 12
The language used in the Declaration of Independence promised ______.
You are asked to prepare a buffer solution with a pH of 3.50. The following solutions, all 0.100 M, are available to you: HCOOH, CH3COOH, H3PO4 , NaCHOO, NaCH3C
family of solutions of the second-order DE y y 0. Find a solution of the second-order IVP consisting of this differential equation and the given initial condi
howtocalculatethevolumeofcarbondioxideproducedwhen400gofmarblewereats.t.p​
What volume is occupied by 0.109 molmol of helium gas at a pressure of 0.98 atmatm and a temperature of 307 K
¿Qué características distinguen a los coloides de otras mezclas?
Is this true or false?​
New technologies such as ________ and ________ led to a new boom era of oil and gas production in Texas beginning in 2008 and continuing through today.
An e-mail program allows? A. users to access and view web pages on the internet. B. geographically separated people to transfer audio and video. C. real-time ex