americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

A 36-tooth gear turns three times. It is connected to a 12-tooth gear. How many times does the 12-tooth gear turn?
A pea plant is heterozygous for height (Tt). Which allele will be carried by a pollen grain produced by the plant?  A.T only  B.t only  C.T and t  D.T or t
what type of monkey starts with an h?
How do u answer 3(x+2)=x-18
If a car can go from 0 to 60 mi/hr in 8.0 seconds, what would be its final speed after 5.0 seconds if its starting speed were 50 mi/hr?
Which of the following changes will decrease the rate of collisions between gaseous molecules oftype A and B in a closed container? A. decrease the volume of t
how many year and months did it take to build blackpool tower england
From the equations 7a = 4 and 7a + 4b = 12, one can conclude that b is? Please explain the work behind the solution
a bicycle wheel travels about 82 inches in 1 full rotation. What is the diameter of the wheel, to the nearest inch? (use 3.14 for pi)
What is significant about Gatsby keeping watch over Daisy at the end of the chapter? In the Great Gatsby