bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

solve using addition method 3x-3y+2z=7 3x+y-3z=-5 7x-y-2z=0
a number increased by 10 is 114
the three-toed sloth often is camouflaged by algae. which type of symbiosis does this represent and why?
NEED HELP! worth 10 points:) a house painting company charges $376 plus $12 per hour .Another painting company charges $280 plus $15 per hour. (a)how long is a
Why was Jefferson’s election in 1800 considered a “republican revolution”? He taught the public to respect its leaders. He was a Democratic Republican. He rever
3(2y+8)=60 solve for y
Tell me how 1/6 is greater then 1/8 but less then 1/3
G6PD deficiency is an inherited condition in which the body doesn't have enough of the enzyme glucose-6-phosphate dehydrogenase, or G6PD, which helps red blood
Which statement best explains why the sun is a star
Which statement describes a strong U.S. dollar? The exchange rate between the U.S. dollar and the yen changes from 1:95 to 1:102. The exchange rate between the