fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

which of the following types of energy reception is most activated when a person is watching a silent movie
there are 980 students enrolled at milltown middle school. There are 35 different classrooms on the school. If each classroom has the same number or students, h
3.2 possessive adjectives
The smallest particle into which am element can be divied and still be the same substance is called what
a carpenter cut a board into three pieces one was 2 5/6 one was 3 1/6 and the third was 1 5/6 how long was the board
Two numbers are shown on the number line above. Which value is NOT located between these two numbers on the number line? A) π B) 9 C) π 9 D) π2 9
whats the value of 1/6^0? 1/6 0 1
Pls hurry!!! Hey student rate and term paper on the similarities and differences between Greek democracy during the classical era and US democracy doing the mod
Joey traveled 150 miles in 212 hours. Which expression gives Joey's speed in miles per hour?
What is the product of 4/5×2/3? Draw a model to support your answer. Explain how the model shows the product.