laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

(4,?) is on the line below.  Find the other half of the coordinate. y= 2 7 x−3 y=27x-3
How did feudal monarchs in the High Middle Ages centralize power? Select all that apply. A.through appointment of bishops B.by setting up government bureaucraci
ashley bought 6 pounds of flour for $3. how many pounds of flour did she get per dollar?
Identify the adverb in the following sentence. Robin gently got up after she had fallen over the hurdle
Julian ran 8 laps in 12 minutes. At that rate how long will it take him to run 12 laps
If f(x) = x2 – 25 and g(x) = x – 5, what is the domain of f/g(x)
what is the next step in tf he suns life cycle after it has used up its hydrogen fuel
When R2 is more useful than R in linear regression?
In bryophytes, which of the following structures is like a root?
In chapter 20 in the book treasure island, why does the captain pointedly disagree when silver calls himself captain