bogdanagloriababiy bogdanagloriababiy
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $3.64. How much would it cost for 6
oranges?
HELP ASAP

Respuesta :

hanakocl28
hanakocl28 hanakocl28
  • 30-03-2021

Answer:

5.46

Step-by-step explanation:

3.64 ÷ 4 = $0.91

$0.91 x 6 = $5.46

It would cost $5.46 for 6 oranges.

Answer Link

Otras preguntas

A basic assumption of firearm sentence enhancement laws is that they will reduce gun violence through ____________.
What does the annual percentage rate on a credit card determine? a) the amount of interest you are charged on credit card purchases b) the amount your credit
A basketball backboard set that sold for $79 is discounted 15% what is the sale price
Two questions. 21. What is the name given to the extension of the Monroe Doctrine that one U.S. president used to justify intervention in Latin American affairs
1.John Adams complained that Loyalists used the prospect of independence in what way? 2. Who was the primary composer of the Declaration of Independence?
What is the value of x ? In ∆ABC, m∠A=(3x + 7)°, m∠B = (2x − 8)°, and m∠C=(5 − x)° A.29 B.40 C.46 D.44
What types of groups are defined as economic interest groups?
I NEED HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLYIST IF YOU HELP ME  HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEBelow you are required to select your mixed number measu
What are the benefits of using a credit card? What are the drawbacks of using a credit card?
Russian signed a peace treaty with Germany to end its involvement in world war I leading to