velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

What was one major effect of industrialization on American society?
Which amendment establishes that a president can only serve two terms?
what is 280 divided by 4
what are positive and negative effects about industrialization?
Deborah found that six of the 24 students in her class only cell phone what is the ratio of students out on his cellphone to students that do not
Angela earns $6.25 per hour babysitting. Estimate how much she will earn if she babysits for 9 hours this weekend. Explain.
What is the Noble gas notation of silicon (Si)? [Ne] 2s22p2 [Ar] 3s23p2 [Ne] 3s23p2 [Mg] 3p2?
Is "supercalifragilisticexpialidocious" a real word or just a random phrase said in Mary Poppins?
Who was the last president before Nelson Mandela's election and was the one to officially end apartheid? A. Desmond Tutu B. Jomo Kenyatta C. F.W de Klerk D. Wi
What is 4.22g/cm to lbs/ft