giannis0106 giannis0106
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

3. Mrs. Smith is making cupcakes for a bake sale at school. If each cupcake costs $1.20, how much
money will she make if she sells 100 cupcakes? Evaluate $1.20 x 100.
A. $0.012
C. $120
B. $0.12
D. $1,200

Respuesta :

jcotton001 jcotton001
  • 01-10-2020

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which measurement is not equivalent to the others? 2 quart 8 cups 72 fl. oz. 4 pints
Which of the following statements is true? 10 x 7/2 The product will be less than 10. The product will be greater than 10. The product will be equal to 10.
The first archaeological evidence of agriculture was found where?
What is the most important reason for drama flourishing in the Elizabethan age
Mrs. Thomas bought 2/4 yard of one fabric and 3/4 yard of a different fabric. How many total yards of fabric did she buy?
Put the fractions in order from smallest to largest. 5/12 2/3 5/6
The girls prepared themselves a complete meal. Pronoun: Antecedent:
Find n. 60/66=n/22 n=_______
how many cenimeters are 1 meter
Karyn proofreads 15 pages in 2 hours for $40a. How much does she receive on average for a page?