mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

A paragraph proof uses inductive reasoning to prove a statement. contains a table with a logical series of statements and reasons. uses a visual chart of the l
A certain box contains 200 particles of an ideal gas. how many times more likely is it to find the particles evenly split between the left and right halves of t
What has replaced political parties when it comes to running political campaigns?
I need help with these two questions real quick please. What is the best option for achieving better health after high school? Find a new doctor Only eat frui
An equation and the steps to solve it are shown below: 5x minus one over five times the quantity 20x plus 5 equals 9 Step 1: 5x – 4x – 1 = 9 Step 2: x – 1 =
Senator George F. Hoar argued that the United States should not annex territories because it was hard to maintain control of land outside US borders. expensive
Why does hot water freeze faster than cold water?
What political effects did literacy tests and poll taxes have in the “New South” after Reconstruction?
what is the conflict in coeur d’alene
what did Ibn Battuta find interesting in the cities He visited?