Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

All these led to or increased tension in Massachusetts EXCEPT (A) the Tea Act (B) martial law (C) the Boston Massacre (D) the Second Continental Congress
where is the homeland of the Burgundians
Which air masses would have cold, moist air? A. continental tropical B. maritime polar C. maritime tropical D. continental polar
Find three sets of Values for x and y to make x/y=4/32 a proportion. Explain how you found the Values.
Proposed answer to a scientific question. A. Homeostasis B. Hypothesis C. Theory D. Protein
If an organism that is homozygous recessive for a trait is crossed with a heterozygote, what is the chance of getting a homozygous recessive phenotype in the fi
What is the value of x? Round your answer to the nearest tenth. x2 = 112
raise 2/7 to a fraction with denominator of 28.
Which part of speech is not appropriate in formal writing, but often used in daily conversation? A. Conjunction B. Preposition C. Interjection D. Adverb
Proposed answer to a scientific question. A. Homeostasis B. Hypothesis C. Theory D. Protein