diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

What is one central idea of Nurse and Spy in the Union Army? No person should be forced to fight in a war. Having to make important decisions under pressure lea
Let f(x) = 2x - 3. If f(x) = 15, what is x? Let g(x) = 3x + 2. If g(x) = 11, what is x? Let w(x) = 3x - 7. If w(x) = 14, what is x? Let h(x) = -2x - 5. If h(x)
The cost of regular gasoline is $3.57 per gallon. You're planning a road trip from Hayward to Big Sur to go camping, a distance of about 125 miles. If your car
What kind of services involved in Pharma & BioPharma? Drug discovery and development is a costly and difficult process. Having the right information availab
what is the square root of 0.49 A.49/7 B.49/10 C.10/7 D.7/10
HELP PLEASEEEEEE List things that are a part of a birds Cardiovascular System.
What are the five parts of a plot diagram? Identify and briefly explain each part.
btw ik how to do this but if you do as well you get an easy 20 points.
How does the way people look influence how we treat them?
7th grade science…. I need help