moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

help me please, picture provided
The Office Supplies account is Select one: a. an asset, and it has a normal credit balance. b. a revenue, and it has a normal credit balance. c. an expense, and
Bottles of water are on sale! Did you get a good deal? Solve this problem in your math notebook, and upload it to the assignment.
Mrs. Smith gives a group of students with a list of five different transformations of Triangle 3 to draw as follows: 1. Transform Triangle 3 into Triangle 4 by
My sisters screaming woke up the whole neighborhood is a example of
What number can you put in the missing spot of the domain to keep the table a function? Select all that apply.​
Solve the following system of equations. - 7x-9y= 10 3x – 2y = 25
Rewrite the division problem as multiplication:
Help please!!!! 8. 9. And 10.
Describe each of the 3 main domains used to classify living things.