keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
Divide and express the result in standard form. 8/7-i
HELP HELP HELP HELP PLEASE (sorry ) can u complete this tiny is to .................. as broad is to ........................ the words to fill this in are tiny
72 - (blank) + 20 = 70 what number is the blank
A grain storage bin has the following dimensions, 11 feet high, 28 feet long and 12 feet wide. The volume of 1 bushel is 2200 cubic inches or 1.273 cubic fee
what produces the motion of air convection
6.) Which pronoun best completes the sentence? No other girl in the choir can sing as well as __________ . A. they B. her C. me D. she 7.) Which pronoun be
Which best describes a likely result for the circulatory system if the heart is weakened? A. Oxygenated blood would not be pumped to the body's cells via the v
ted is making three picture frames like the one shown below.what length wood does ted need for all three picture frames?
_ is 8% of 200, please help and show work, thanks