terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

thanks for the help!
Who was T.E. Lawrence and how did he help the British war efforts in WWI?
6 Determine the equation of the line shown in the graphi. 5 3 HH ti- 2 2 B 6
The product of two numbers is 779. Their sum is 60. What are the two numbers?
HELP ASAP GIVING BRAINLIEST!!! There are other questions, feel free to answer. 13. Braden is hiking on a mountain. At 11:00 a.m., he is at an elevation of 500 f
-27.8÷1/7= what is the answer
What were there a series of in Haiti in the late 20th Century bringing different leaders to power?​
Find angle spt. Show your work. Hurry plssss!!!​
Matt is writing a paragraph about Rogue Heart by Axie Oh. Which phrase would best complete Matt’s commentary in the paragraph? The story is placed in the future
For most of American history prior to the New Deal, the government and most of American society promoted laissez faire policies for the economy. How did the Gre