catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

Use the power-reducing formulae to write the expression as a sum or difference of first powers with multiple angles. sin^6 theta
What is the value of 6 + 2x when x = 5? (3 points) a 4 b 13 c 16 d 40
What was stalins vision for the nation he ruled over
There are 216 guests currently staying at the hotel. 81 of these guests are signed up to the loyalty programme. Fiona thinks that more than 4/10 of these guests
6 persons stay around one table with 6 places. how many ways can they stay
What is the quotient of 8489 divided by 9
Write a short note on the silappadikaram.​
Divide the fractions and reduce: 2 1/4 ÷ 1/6a. 3 3/4b. 3 2/3c. 3 1/2d. 3 1/3
Convert each measurement. 5 1/2 quarts =
What are 3 ways to relieve stress? give two examples for each. a) Exercise: yoga, jogging b) Meditation: deep breathing, mindfulness c) Socializing: spending ti