rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

diameter = 8 cm circumference =
How is it that a square is a rectangle but a rectangle ins't a square?
How does free energy challenge the scientific definition of energy?
Which shift has occurred as a result of the collapse of the Soviet Union? a shift from government-owned to privately-owned business a shift from privately-owned
What impact did World War I have on the Ottoman Empire? A. The Ottoman Empire ceded much of its territory, and European nations took control. B. There was an in
using the system of substitution 2x-3y=12 x + y=9
What's 20 over 100 as a percent?
how do you slove a slope problem
What is the term that describes a group of firms cooperating with each other in order to avoid competition? competition collusion communication combination
Which sentence uses correct capitalization? A. In Winter, the sun sometimes sets as early as 4:30 p.m.! B. Fred wants to go to Ocean city or Virginia beach.