raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

What could cause a theory to be modified?
Why do the united States and canada have strong economies
Factor and simplify: (a^2+2a)^2-2(a^2+2a)-3
Your class hopes to collect at least 325 cans of food for the annual food drive. There were 135 cans donated the first week and 89 more the second week. a. Wri
The distance between points A and D is how many units?
There are some hats in a box. 1/6 of them are red, 1/3 of blue, and 3/7 of the remainder are green. If there are 27 green hats, how many hats are there altoge
During the Middle Ages, which social classes used the longbow?
Number 5 says: a punch recipe that serves 24 people calls for 4 liters of lemon-lime soda,2 pints of sherbet and 6 cups of ice. A .Complete a ratio table
China’s geography protected the ancient Chinese from cultural diffusion. This means that ancient China was protected from the __________ of culture.
Which of the following statements contain a variable? Check all that apply. A. Half the speed of the car. B. They scored 27 points. C. Eighty miles per