Mayaking9
Mayaking9 Mayaking9
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

8.76 / 12 = .73

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

Answer Link

Otras preguntas

the only Native American who successfully stayed on their land were A) Seminole B) Sauk C) Cherokee D) Fox
Divide and express the result in standard form. 8/7-i
How to make a mixed fraction
A weather balloon has a volume of 52.5 liters at a temperature of 295 K. The balloon is released and rises to an altitude where the temperature is 252 K. How do
write an equation in point-slope from for the line that has a slope of 6and contains the point (-8, -7)
what elements are involved in hydrogen bonding
What is (7/12)/(5/9)? In simplest form..
What's the difference between Romanesque and Gothic style buildings?
ted is making three picture frames like the one shown below.what length wood does ted need for all three picture frames?
HELP HELP HELP HELP PLEASE (sorry ) can u complete this tiny is to .................. as broad is to ........................ the words to fill this in are tiny