emaan99 emaan99
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. How much is one banana.

Respuesta :

angelina200604 angelina200604
  • 02-04-2020

Answer:

45p a banana

Step-by-step explanation:

2+3=5

235/5=45

Answer Link
tarleyfrida120
tarleyfrida120 tarleyfrida120
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

One banana cost 1.10

So the price for one banana cost 55p

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between concave and convex mirror?​
2 = 4 How do I solve this proportion? 7 = x
Do you believe in loyalty? How far would you go or have you gone in your loyalties to someone? Does loyalty still exist in today's society? WILL GIVE BRAINLIEST
what does pure substance mean
Jennifer began a savings account. She initially put $100 in the account and then added $20 per month. This can be modeled by the function a (x) 20x + 100 where
The energy released as water flows downhill from behind a dam is an example of a) hydroxyl ion formation. b) kinetic energy c) activation energy d) potential en
I’m doing a project for fashion design I don’t understand this question pls help it would mean a lot asap
Name the property shown by each statement. 2 + 8 = 8 + 2 (X•Y)•Z=X• (Y•Z) 3(2-4) = 3•2-3•4
Is a chickens egg multi or unicellular?
Sugar Shack Cookies had 5 types of cookies in its display case. The number of each cookie sold during day one is recorded. Find the percent of chocolate chip an