birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

This cartoon is referencing which situation of the 1930s? a.appeasement b.blitzkrieg c.the iron curtain d.the great depression
Why were many post-war americans concerned about the domestic threat posed by communism? was fear of communism a response to legitimate threats to national secu
a politician running for office writes a book about her major accomplishments and charitable donations. what problem might a historian have when trying to use t
A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
A simple sentence must have _____. a dependent clause an independent clause a coordinating conjunction a subordinate conjunction
Which is a similarity between “The Story of Baba Abdalla” and “The Magic Prison” ? PLEASE HELP ASAP A.the main characters are both rewarded for making good choi
!!!!PLEASE HELP, WILL GIVE BRIANLIEST!!!! Which three-dimensional figure is formed by the rotation given? The first picture is the rotation, the rest are the ch
What is the domain of the function y= square root x?
List the theorems for finding zeros of higher degree polynomial functions?
What does the metaphor in lines 3-4 help the reader understand