kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

"It rained tonight." This statement refers to climate weather
how to solve exponential equations​
In a survey 7 out of 8 dentists recommend a ProTooth toothbrush.Based on this information,which can the toothbrush company predict about its recommendations
What best defines war hawks
If x = -3 is the only x-intercept of the graph of a quadratic equation, which statement best describes the discriminant of the equation?
what are the solutons of the equation x2+4x+4=25​
What was one of the advantages that the United States had over Europe regarding the Industrial Revolution? The United States had a continuous supply of potentia
Which three-dimensional figure is formed by the rotation given? PLeaseee help 12p!!
Indicate the appropriateness of the subject for a four- to a six-page research paper by answering the following question. Is the following topic suitable for a
I really need help please! simplify sinθ/cscθ