israel90 israel90
  • 02-03-2020
  • Chemistry
contestada

1 Mr. Chavez paid $14.32 total for 8 protein bars.
If each protein bar cost the same amount, how
much did one protein bar cost?
A $1.69 C $1.79
B $1.82 D $1.59
​

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 02-03-2020

Answer:

Option C. $1.79

Explanation:

From the question, were told that the total cost of 8 protein bar is $14.32.

Therefore, the cost of 1 protein bar will be = $14.32/8 = $1.79

Answer Link

Otras preguntas

the coordinates of point A are (-6, 4). the coordinates of point B are (3, 4). which expression represents the distance, in units, between points A and B?
why did farmers follow railroads into the texas frontier
a trait that improves an individuals ability to survive and reproduce in a specific environment is called
A grain storage bin has the following dimensions, 11 feet high, 28 feet long and 12 feet wide. The volume of 1 bushel is 2200 cubic inches or 1.273 cubic fee
What is -9*c^.5? Can you please help!! I am so lost!!!
PLEASE CHECK MY ANSWERS (PART 1)
all answers to how to be a smart risk taker
how is aluminium foil able to reduce heat loss through the walls of a house
what does ich hoffe, dass Sie und Ihre Familie geht es gut
Simplify. 26 + (–3) ∙ (–8) A. –184 B. –2 C. 2 D. 50