stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Which measurement is the best estimate for the length of a bean? A : 13 mm B : 13 cm C : 13 m D : 13 km
Round 7 3/7 to the nearest whole number.
Every chlorine atom has
Which verb form correctly completes the sentence? As soon as she started the snowmobile again, Kimberly _______ it down the snowy trail. A. had ran B. ran
State whether the given measurements determine zero, one, or two triangles. A = 61°, a = 23, b = 24 Select one: a. Zero b. Two c. One
At a store, ice cream cones cost $1.80 and sundaes cost $3.30. One day the receipts for a total of 148 cones and sundaes were $360.90. How many cones were sold?
Carbon monoxide is _________. tasteless colorless odorless all of the above
Multiply. 2/7 x 35 =
When Athena departs from Telemachus and Nestor how does she reveal that she is a Goddess?
Simplify x^2+3x-4/x+4