jaecapalott
jaecapalott jaecapalott
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

mckenna had $32 when she got to the carnival . after riding 6 rides , she had $20 left . write an eqaution and solve to find the price for each ride

Respuesta :

lucyjames499
lucyjames499 lucyjames499
  • 03-12-2019

Answer:

$2 per ride

Step-by-step explanation:

$32-$20=$12

McKenna rode 6 rides so $12 divided by 6 rides is $2 for every ride

Answer Link

Otras preguntas

"It is against all reason to suppose that this content can long remain subject to any external power" this argument was stated by who?
what is 3,388,198 in word form
Twelve pounds less than twice janes weight is 270 pounds. What is Janes weight?
Leticia wants to go on a band trip to new York for spring break. It cost $1200 per student.The band will pay 15% of the cost for each student
Name the state which is composed of island
When World War I was beginning in Europe, the United States was trading profitably with
how did the puritans get along with kings
How could professional football players use technology to better understand their health?
describe 59 in two other ways
637.892 rounded to the nearest whole number