mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

your friend just challenged you to a race. you know in order to beat him, you must run 15 meters within 20 seconds in a northern direction. what does your avera
What is the main concern with coral harvesting methods? a. Coral harvesting methods are not economically profitable. b. The coral cannot regenerate quickly enou
How does strong justify the idea of world domination by anglo-saxons?
Need help with 3, 4 , and 7!!!!!!!!!
What factors caused European nations to explore the Western Hemisphere and establish colonies
xm-2m if x=-2 and m=-3
A qualification for someone working in Natural Resource Systems might be A) coordination and dexterity, for lifting objects while logging or mining. B) problem-
which property determines how well a solid resists breaking? strength hardness stress strain
Cómo podemos utilizar correctamente artefactos eléctricos y electrónicos?
What is one main characteristic of secondary sources intended for academic and students