TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

4(1 - x) + 3x = - 2(x + 1)
Equipment was acquired on January 1, 2019 at a cost of $190,000. The equipment was originally estimated to have a salvage value of $22,000 and an estimated life
what is the main goal of the constitution as stated in the preamble
what did the delegates to the constitutional convention decide to do
May someone help me with these two questions C and E
what religious group dominated the middle colonies
A single card is drawn at random from a standard 52 card deck. Work out in its simplest
Len made 1 1/3 liters of punch. He added 2/5 liters of water to make the punch. How much water was used for each liter of punch?
1) Prepare an ending 2015 Income Statement and Balance Sheet from the following information: Sales $800,000; Cost of Goods Sold $300,000; Accounts Receivables $
Match each ion with the noble guess whose electron configuration it shares