spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Let f(x) = 5x^3 + 7x^2 + 4x - 5. Write a function g that reflects f(x) across the y-axis.
drawing the attention of his classmate as well as his teacher the students dared to experiment with his professors intelligence by interrogating him about the b
Which expression shows how to convert 24 gallons to cups? A. 24 ÷ 4 B. 24 × 16 C. 24 × 8 D. 24 + 16
whats more 5 miles or 26,300 yards
a solid mixture of one or more minerals is called a
Which of the following is a unit of measurement in the metric system? Pound Gram Mile Fahrenheit
A dramatic representation of Jesus's suffering is call a ______ play
what expression is equivalent to 3(-2x - 1) A. x+2 B.x-1 C. -6x-3 D. -6x-1
are these equivalent or not? 2.5(3+x) and 2.5x+7.5
as the wavelength of A wave in a uniform medium increases, its speed will what?