kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

If h = t and t = 14, which statement is true? A. h + t = 14 B. h > 14 C. h < 14 D. h = 14
a car travels 100 meters in 4.0 seconds. Find the average velocity
What is penelope test and how does odysseus pass it
The balanced equation below represents a molecule of bromine separating into two bromine atoms. Br2-->Br + Br What occurs during this change? (1) Energy is a
Given the balanced equation: 2KClO3==> 2KCl + 3O2 Which type of reaction is represented by this equation? (1) synthesis (2) decomposition (3) single replacem
What is the mean absolute deviation for the data? 20, 25, 30, 30, 45 A. 5 B. 6 C. 10 D. 25
Zuri made 2 spheres using plaster. The smaller sphere has a radius of 6 cm. The larger sphere has a radius of 24 cm. How much more plaster did Zuri use for the
Why did hitler hope to gain by invading russia
What is a simple life cycle of a bird?
Which element is classified as a nonmetal? (1) Be (3) Si (2) Al (4) Cl