shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Write an equation for a line perpendicular to y = − 2 x + 1 y=-2x+1 and passing through the point (2,-3)
What is a long-term effect of alcohol on the nervous system? answers?
What brings the majority of wet weather to South Asia? Question options: The northwest monsoon from the mountains The southwest monsoon from the ocean Snow melt
Which answer shows the correct series of events in the cell cycle?
What is the relationship between the securities and exchange commission and accounting standard setting in the united states?
What is the "problem" with the way the u.s. census bureau defines "asian"?
Tapiwa raked 5% more leaves than Adam raked. Together they raked 697 liters of leaves. How many liters of leaves did Adam rake?
Mitosis results in the formation of how many cells; meiosis results in the formation of how many cells? mitosis results in the formation of how many cells; meio
Anna, ben, and cindy have m markers together. anna has a markers, and this is twice as many markers as ben has. how many markers does cindy have?
What is the solution to the following system of equations? 2x + 3y = 6 x + y = 4