Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Why do athletes often eat lots of carbohydrates the day before a competition?
What is the measure of x? A. 36° B. 72° C. 144° D. 360°
A 4-card hand is drawn from a standard deck of 52 cards. find the probability that the hand contains the given cards. four of the same suit
Which set of sides will not make a triangle? A. 19 cm, 14 cm, 7 cm B. 12 cm, 7 cm, 5 cm C. 2 cm, 3 cm, 4 cm, D. 11 cm, 13 cm, 3 cm
Which of the following is most responsible for creating rhythm in a poem? Simile Rhyme Personification Onomatopoeia
One way to begin the communist revolution was to create among the workers.
In Hard Times by Charles Dickens, how do Bitzer and Sissy differ? He is wealthy, but she is poor. He knows facts, but she uses her imagination. He is polite, b
i have a project:(You will write a narrative describing your journey to the West. You are starting in Independence, Missouri, and will take one of the trails on
What year does the modern era end?
Choose the sentence that uses the subjunctive verb form. A) Cuando tengas tiempo hablaremos con el doctor. B) Necesitamos hablar con el doctor.